ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

IP Routing

Routing به فرایند پیدا کردن مسیر مناسب و انتقال اطلاعات در یک شبکه یا انتقال داده ها به شبکه ی دیگر گفته می شود. Router با استفاده از پروتکل و الگوریتم های ویژه و یا به صورت static مسیرهای درست انتقال داده و اطلاعات را یاد می گیرد.

مسیریابی فرآیندی می باشد که شبکه های غیر مجاور را به router شناسایی می کند و اطلاعات مسیر را در جدول RIB حافظه رم router ذخیره می کند.

IP Routing

همانطور که در بالا اشاره کردیم انتقال اطلاعات و داده ها از مسیر مبدا به مقصد در شبکه های پیوسته به یک دیگر را ip routing و یا routing می گویند. روترهای شبکه برای فرایند مسیر یابی می بایست موارد زیر را بدانند و بشناسند:

 • آدرس مقصد
 • Routerهای مجاور
 • مسیرهایی که به شبکه های غیر مجاور منتهی می شوند و انتخاب بهترین مسیر به هر یک از آن ها
 • توانایی یادگیری، ذخیره، تایید و مدیریت اطلاعات

نکته قابل توجه در مورد فرایند مسیر یابی این است که اگر یک router اطلاعاتی در مورد مسیر داده نداشته باشد آن اطلاعات و داده ها دور انداخته می شوند در اصطلاح drop می شود و موضوع به node مبدا اطلاع داده می شود؛ اما اگر زمانی اطلاعات مسیریابی router نادرست باشد احتمال تکرار حلقه ها پیش می آید که در این صورت شبکه از کار می افتد.

در فرایند routering چندین پروتکل و لایه دخیل هستند؛ برای درک بهتر این موضوع به شکل زیر توجه کنید:

ip routing

در این شکل زمانی که هاست 1 یک tco segment به هاست 3 ارسال می کند اتفاقات زیر رقم می خورد:

 1. Tcp segment به پروتکل آی پی می رود و پرتکل های ip هدری تحت آدرس مبدا و آدرس مقصد به آن اضافه می نماید و سپس بسته را به لایه ی بعدی ارسال می کند.
 2. از ماسک زیر شبکه هاست معین می شود که آدرس مقصد در شبکه غیر مجاور است و می بایست به get way پیش فرض که آدرس آن 168.1.1 می باشد ارسال شود. در این صورت host1 درخواست ARP ارسال می کند تا mac address روتر یک دریافت کند زمانی که پاسخی دریافت نمود اطلاعات را با mac address مبدا هاست1 و mac address مقصد روتر یک به شکل فریم درمیاید.
 3. هنگامی که روتر یک frame را دریافت می کند هدر و فوتر آن را استخراج کرده و به آدرس مقصد در هدر آی پی می نگرد و چون مقصد بسته روتر یک نیست باید مسیریابی شود.
 4. روتر یک آدرس مقصد را با لیستی از شبکه هایی که می شناسد مطابقت می دهد این لیست همان routering table می باشد. روتر یک متوجه می شود که آدرس شبکه مقصد را می تواند از طریق روتر دو در اختیار داشته باشد در نتیجه با درج mac address مبدا کارت شبکه خروجی خود را با ip 1.1.1 و آدرس مقصد کارت شبکه روتر2 اطلاعات را به شکل فریم در می آورد.
 5. زمانی که روتر2 فریم را دریافت می نماید دوباره بسته اطلاعاتی را از frame خارج کرده و مراحل جستجو را تکرار می کند و مجدد بسته اطلاعاتی را پیش از ارسال به روتر3 به شکل frame در می آورد در این حالت آدرس مبدا mac address خروجی را روتر2 است. آدرس مقصد نیز mac address روتر3 می باشد.
 6. در نهایت روتر3 با دیدن mac address مقصد درمی یابد که شبکه مقصد مستقیم به آن متصل است. روتر3 mac address مقصد host را پیدا می کند سپس mac address خود را به عنوان آدرس مبدا و هاست را به عنوان address مقصد اضافه می کند و بسته اطلاعاتی را به شکل frame در آمده و به host مقصد ارسال می شود.
 7. در مقصد فریم باز شده و آدرس ip مقصد آن تایید می گردد و بعد هدر آی پی استخراج شده و tcp segment به لایه ی چهار مقصد فرستاده می شود.
 8. در این قسمت اگر نیاز باشد هاست3 پاسخ هاست1 را داده و tcp segment پاسخ آن را به پروتکل ip تحویل می دهد.
 9. همانطور که گفتیم پروتکل ip شامل یک آدرس مبدا و مقصد به آن اضافه کرده و به لایه ی دوم ارسال می کند تا به شکل frame دربیاید.
 10. ماسک زیر شبکه هاست3 تعیین می کند که مقصد در شبکه دور واقع شده در این صورت frame برای پیدا کردن مقصد، مک آدرس گیت وی را به طور پیش فرض نیاز دارد.
 11. روتر3 هدر فریم را خارج کرده و در هدر ip به دنبال ip address مقصد می گردد. طبق routing table بسته اطلاعاتی می بایست به روتر2 ارسال شود.
 12. روتر2 بسته را دریافت نموده و آن را به شکل فریم در می آورد و مراحل فوق را تکرار کرده و آن را برای روتر1 ارسال می کند.
 13. روتر1 به علت اینکه frame را پیش از 1host دریافت نموده mac address هاست را که متناظر با ip address در جدول arp را دارد. روتر1 با استفاده از addressها فریمی ساخته که مبدا آن mac address کارت شبکه fa0/0 و مقصد آن mac address هاست1 می باشد و در نهایت فریم به کارت شبکه مورد نظر ارسال می شود.
 14. هنگامی که هاست1 فریم را می گیرد address مقصد را تایید کرده؛ فریم و هدر آی پی را خارج و tcp segment را به لایه ی چهار ارسال می کند.

 

نظر خود را وارد نمایید