ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

22.9 پتابیت بر ثانیه!:جدید ترین رکورد سرعت انتقال داده با فیبر نوری

دوشنبه, 20 آذر 1402

مهندسان مؤسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن (NICT) با معرفی یک فیبر نوری نوآورانه، به دستاوردی بی‌سابقه در انتقال داده‌ها دست یافته‌اند. این فیبر نوری به نرخ انتقال داده 22.9 پتابیت بر ثانیه، امکان انتقال داده‌ها با سرعت 22 برابر ترافیک اینترنت جهان در هر ثانیه را فراهم می‌کند.

برای توضیح بهتر، یک پتابیت معادل یک میلیون گیگابیت است. این نرخ انتقال داده به میزان 22.9 پتابیت بر ثانیه به لحاظ فناوری و سرعت، قدرتی بی‌نظیر دارد. برای مقایسه، ناسا تاکنون به نرخ 0.046 پتابیت بر ثانیه یا 46 ترابیت بر ثانیه دست یافته بود.

توسعه این فیبر نوری باعث بهبود عملکرد اتصال به اینترنت با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه در سطح جهان شده است. درحال حاضر، بسیاری از کاربران به سرعت یک گیگابیت بر ثانیه دسترسی دارند، در حالی که برخی نقاط جهان با مشکلات سرعت مواجه هستند و سرعت آن‌ها به چندصد مگابیت محدود است.

مهندسان ژاپنی برای دستیابی به این سرعت بی‌نظیر از چندین فناوری استفاده کرده‌اند. فیبر نوری این سیستم، به جای یک هسته، دارای 38 هسته است که هرکدام می‌توانند داده‌ها را در 114 کانال فضایی و سه وضعیت مختلف انتقال دهند.

به طور کلی، این دستاورد به معنای ایجاد نرخ انتقال داده 22.9 پتابیت بر ثانیه است، که بیش از دو برابر رکورد قبلی ثبت‌شده در سال 2020 می‌باشد.

نظر خود را وارد نمایید