ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

10 میلیون پوشش فیبر نوری در سال 1402

سه شنبه, 23 اسفند 1401

عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با فرا رسیدن روز 21 اسفندماه که مصادف شده با 146 سالروز تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن انتشار پیام تبریک به مناسبت این روز اعلام نمود در سال 1402 سالی ویژه برای طرح فیبر نوری خواهد بود متن پیام به شرح زیر است:

امروز صد و چهل ششمین سالروز تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. این وزارتخانه در ابتدا با عنوان وزارت تلگراف و خدمات آن تاسیس شد و بعدها تحت عنوان پست مشغول خدمات دهی شد؛ اما امروز به یکی از مهم ترین وزارتخانه های کشور مبدل شده و طیف وسیعی از ماموریت ها و خدمات همچون تامین زیرساخت های ارتباطی در سرتاسر کشور تا توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات هوشمند‌سازی دولت، توسعه صنعت فضایی، توسعه اقتصاد دیجیتال و ارائه خدمات با کیفیت را بر عهده دارد. من هم به همین مناسبت از این فرصت استفاده می‌کنم تا اشاره‌ای بسیار کوتاه به دستاوردهای وزارتخانه در یک سال گذشته داشته باشم. در یک سال گذشته در حوزه توسعه شبکه ملی اطلاعات به عنوان زیرساخت اصلی فضای مجازی کشور، پیشرفت‌های قابل توجهی صورت گرفته است به گونه‌ای که بر اساس ارزیابی مرکز ملی فضای مجازی، درصد پیشرفت این طرح ملی از ۲۳ درصد در ابتدای دولت به ۵۷ درصد در ابتدای بهمن ماه رسیده و هم اکنون نیز به حدود ۶۰درصد رسیده است. امسال زیرساخت‌های حقوقی، مالی و قانونی لازم برای شروع طرح ملی اجرای فیبرنوری منازل و کسب‌و‌کارهای سراسر کشور به عنوان یکی از طرح‌های مهم شبکه ملی اطلاعات فراهم شد تا بتوانیم سرعت‌های بسیار بالاتری نسبت به وضعیت فعلی را به هموطنان عزیز هدیه کنیم. خوشوقتم که اعلام کنم این طرح ملی در ۱۰ مرکز استان و ۴۶ شهر کشور شروع شده است و تاکنون بیش از دو و نیم میلیون خانوار تحت پوشش قرار گرفته‌اند.

ان‌شاءالله سال آینده سالی ویژه برای این طرح خواهد بود و تلاش ما این است که به ۱۰ میلیون پوشش دست پیدا کنیم. انجام مقدمات لازم برای راه‌اندازی چهار قطب مرکز داده کشور، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور، عملیاتی کردن فرکانس‌های جدید ارتباطی برای اپراتورهای همراه، راه‌اندازی ۴۰۰ سایت نسل پنجم، فراهم کردن امکان دسترسی سه هزار روستای جدید به اینترنت و اتصال آنها به شبکه ملی اطلاعات (که در نتیجه میزان پوشش اینترنت روستاهای بالای ۲۰خانوار از مرز ۹۰درصد تعداد آنها عبور کرده)، توسعه مراکز تبادل ترافیک در کشور و افزایش سه برابری ظرفیت آنها، رکوردشکنی ترافیک تولید داخلی در کشور و عبور آن از ۵/ ۶ترابیت بر ثانیه، افزایش دو برابری ترانزیت ترافیک اینترنت از خاک کشور و ده‌ها اقدام دیگر از جمله توفیقات یک‌سال گذشته در بخش ارتباطات بوده است. علاوه بر این، ارائه بسته اینترنت رایگان به سه دهک پایین درآمدی جامعه که از جمله وعده‌های انتخاباتی ریاست محترم جمهوری هم بود در سال گذشته محقق شد. در این سال محدودیت‌هایی برای برخی سکوهای خارجی در اواخر شهریور ماه اعمال شد که خارج از اراده وزارت ارتباطات بود اما در طول این مدت ما در این وزارتخانه تمام تلاش خود را به‌کار بستیم تا امورات مردم عزیز دچار مشکل نشود. در همین راستا تمام امکانات و زیرساخت‌های لازم را برای خدمت‌رسانی با کیفیت پیام‌رسان‌ها و شبکه اجتماعی بومی برای رفع نیازهای مردم عزیز را فراهم کردیم. اکنون به لطف خدا با تلاش‌های شبانه‌روزی همکارانم در بخش‌های مختلف وزارتخانه و همت جوانان نخبه و متخصص شرکت‌های دانش‌بنیان و همراهی اکوسیستم فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، این سکوها روزانه پذیرای چند ده میلیون کاربر هستند. ان‌شاءالله با برنامه‌ریزی صورت گرفته روز‌به‌روز به کیفیت و تنوع خدمات آنها افزوده خواهد شد.

نظر خود را وارد نمایید