ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

پسیو شبکه

برای راه اندازی شبکه های کامپیوتری و دسترسی افراد به اطلاعات و ارتباط آن ها با یک دیگر باید از تجهیزاتی مانند اکیتو و پسیو شبکه استفاده نمود. هنگام استفاده از این تجهیزات علاوه بر توجه به هزینه ها می بایست به کیفیت، سرعت و امنیت هم توجه شود.

تجهیزات شبکه به شما این امکان را می دهد تا بتوانید ارتباط و تعامل بین شبکه های کامپیوتری را فراهم نمایید؛ چرا که تجهیزات شبکه دستگاه هایی هستند که ارتباط بین سخت افزارهای دیگر را فراهم می کنند؛ و این تجهیزات خود به دو دسته اکتیو و پسیو شبکه تقسیم می شوند. هر کدام از این تجهیزات وظایف مشخصی دارند، که در ادامه این متن به تجهیزات پسیو شبکه می پردازیم.

پسیو به معنای غیرفعال است؛ اما به این معنا نیست که در شبکه کاری انجام نمی دهد و بی استفاده هستند بلکه به این معناست که این تجهیزات به برق نیاز ندارند و نقش آن ها در شبکه عبور و انتقال اطلاعات است.

تجهیزات passive زیرساخت یک شبکه را تشکیل می دهد و تاثیر قابل توجهی در کیفیت و پشتیبانی شبکه های کامپیوتری دارد، ناگفته نماند که این تجهیزات به طور مستقیم بر روی داده ها و اطلاعات تاثیر نمی گذارند اما در سرعت، پهنای باند و توسعه شبکه نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. به علاوه تجهیزات passive عیب یابی را راحت می کنند.

تجهیزات اکتیو و پسیو در تعامل با یک دیگر هستند چرا که اگر تجهیزات اکتیو آماده نباشند هیچ اطلاعاتی انتقال پیدا نمی کند در حقیقت شبکه غیرقابل استفاده است. اولین قدم در عملیات پسیو شبکه، طراحی استاندارد، پیاده‌سازی نقشه طراحی و به‌کارگیری تجهیزات با کیفیت است.

تجهیزات پسیو

معرفی تجهیزات پسیو شبکه

کابل

کابل شبکه مهمترین عضو از تجهیزات پسیو شبکه در نگهداری شبکه می باشند. کابل ها در دو نوع مسی و فیبر نوری در بازار عرضه می شوند. کابل مسی بیشتر برای شبکه هایی استفاده می شود که فاصله تجهیزات در آن ها کمتر از 100 متر می باشد. ولی اگر ارسال داده ها در مسافت بیشتر از 100 متر رخ بدهد، باید از فیبر نوری استفاده کنیم. برای استفاده از کابل ها باید در ابتدا و انتهای کابل، سوکت زده بشود تا به راحتی به دستگاه ها و دیگر تجهیزات متصل بشوند.

رک

یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه رک ها هستند. رک یک محفظه است که سرور و سایر متعلقات آن مانند روتر، مودم، سوئیچ و دیگر موارد در آن قرار می گیرد. واحد اندازه گیری هر رک یونیت (Unit) است.
برای انتخاب رک به موارد زیر توجه کنید:
-اندازه رک: بر مبنای یونیت سنجیده می شود.
-عمق رک: عمق رک ها عموما 30، 34، 40، 46 و بیش از این ها می باشد.
فن: بعضی از رک ها برای اینکه خنک بمانند در تجهیزات داخلی خود یک یا چند فن دارند.
-بعضی از رک ها ممکن است پچ پنل یا پریز برق نیز داشته باشند.

پچ کورد

یکی دیگر از تجهیزات پسیو شبکه پچ کورد است که در واقع یک سری کابل های کوچک هستند که برای اتصال تجهیزات نزدیک به یکدیگر استفاده می شوند و پشتیبانی شبکه کاربرد های بسیاری دارند. به طور معمول طول این کابل ها از 5 متر کمتر است و در دو نوع مسی و فیبر نوری عرضه می شوند. از این پچ کورد ها می شود برای اتصال یک سوئیچ شبکه به کامپیوتر یا یک سوئیچ شبکه به روتر استفاده کرد. کار این پچ کورد ها این است که سیگنال های دو دستگاه نزدیک به هم را هدایت کند.

سوکت های دیواری

سوکت های دیواری به سیستم های کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از کابل شبکه به شبکه اصلی متصل شوند. سوکت های دیواری دسترسی سیستم کاربران را به شبکه برقرار می ساند.

پچ پنل

پچ پنل ها واسطی میان تجهیزات اکتیو و کابل های شبکه می باشد. این قطعه دارای چندین port شماره گذاری شده است که تمامی کابل های شبکه به آن متصل می شوند. استفاده از پچ پنل باعث می شود تا مدیریت و عیب یابی شبکه سریع تر انجام شود. در ضمن شما می توانید بین این کابل ها نظم برقرار کنید و شبکه را بهتر مدیریت کنید.
پچ پنل یک قطعه مستطیل شکل است که روی آن چند پورت شبکه وجود دارد که داخل رک قرار می گیرد. پچ پنل در واقع جزء ملزومات یک شبکه به حساب می آید و کار اصلی یک پچ پنل، اتصال یک نود به شبکه می باشد.

کیستون

کیستون را می توان در مکان های مختلفی مانند پچ پنل، ترانک، باکس ها و جاهای دیگر قرار داد؛ با توجه به کار کیستون ها، شما ملزم به انتخاب کیستون مناسب هستید و چنانچه کیستون مناسب انتخاب نشود در راه اندازی شبکه دچار مشکل خواهید شد. در حقیقت کیستون ها کانکشن هایی برای سربندی کابل های مسی می باشد. کیستون اجزای مختلف شبکه را به یکدیگر ارتباط می دهد.

ترانک و داکت

ترانک و داکت محفظه ی پلاستیکی هستند که برای حافظت و عبور  کابل ها مورد استفاده قرار می گیرند. ترانک در حقیقت همان داکت است که از نظر ظاهری کمی بزرگتر از داکت می باشد و فضای بیشتری برای عبور کابل دارد. بر روی ترانک ها می توان پریز نصب نمود؛ ترانک ها عامل مهمی برای چیدمان کابل های شبکه می باشند. داکت و ترانک به طور معمول از پلاستیک ساخته می شوند و قابلیت انعطاف پذیری نیز دارند و تنها مشکل آن ها نداشتن مقاومت در برابر رطوبت است و می بایست از آن ها در فضای بسته استفاده نمود.

 

نظر خود را وارد نمایید