ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

پروژه اینترنت فیبر نوری آسیاتک افتتاح شد

پنجشنبه, 28 اردیبهشت 1402

پروژه فیبر نوری (FTTX) آسیاتک در شهر چالوس امروز همزمان با روز ملی ارتباطات، با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر ارتباطات به صورت مجازی افتتاح شد.

به نقل از روابط‌عمومی آسیاتک، آیین افتتاح پروژه فیبر نوری (FTTX) آسیاتک در استان مازندران امروز همزمان با روز ملی ارتباطات، با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر ارتباطات به صورت مجازی برگزار شد.

فاز نخست این طرح در چالوس اجرایی شده و امروز به مرحله بهره‌برداری رسیده است. به این ترتیب، مردم این شهر از امروز می‌توانند با بهره‌گیری از اینترنت پر سرعت مبتنی بر فیبر نوری تا سرعت ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه به اینترنت متصل شوند.

در بخشی از این مراسم به دستور «عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات تست سرعت انجام گرفت که او با اعلام اینکه سرعت دانلود ۹۳۹ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود اینترنت فیبر نوری ۴۹۲ است، تأکید کرد: «این در حالی است که سرعت آپلود ما در کشور سه مگابیت بر ثانیه است. یعنی سرعت اینترنت تقریبا ۱۳۰ برابر شده است.»

گفتنی است وزیر ارتباطات صبح امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام کرد: «در مرحله نخست این طرح سه میلیون خانوار در ۱۰۰ شهر تحت پوشش قرار می‌گیرند. در این فاز، در ۱۰ شهر شاهد پوشش بالای ۷۰ درصد فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها هستیم. با توسعه فیبر نوری، ظرفیت ارتباطات ثابت کشور به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد و کیفیت و ارتباطات سرعت همراه نیز بیشتر خواهد شد؛ چرا که هم بار ارتباطات از روی شبکه همراه برداشته می‌شود و هم با اتصال BTSها به فیبر نوری، اپراتورها می‌توانند سرعت حداکثری را به مردم ارائه کنند.»

هفته گذشته نیز، در مراسمی با حضور «امیر محمدزاده لاجوردی»، قائم مقام وزیر ارتباطات از سرعت ۹۳۰ مگابیتی  اینترنت فیبر آسیاتک در هنرستان زنده‌یاد «قربانی» شهر چالوس به صورت آزمایشی رونمایی شد.

سال گذشته، «محمدعلی یوسفی‌زاده» مدیرعامل آسیاتک در جریان مراسم آغاز عملیات اجرایی پروژه فیبر نوری در مازندران تأکید کرده بود طی تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت ارتباطات منعقد شده است، یک میلیون خانوار توسط این شرکت از پروژه اینترنت سرعت برخوردار می‌شوند و استان مازندران مشمول این طرح می‌شود.

به اعتقاد او هوشمندسازی این استان و شهرهای آن، نیاز اساسی استان است: «طی ۶ ماه سرویس کامل و پایدار فیبر نوری در چالوس، به دسترسی ۳۵ هزار خانوار به اینترنت پر سرعت کمک می‌کند. با اجرای این طرح، سرعت اینترنت تا ۱۰۰ برابر وضعیت کنونی ارتقاء می‌یابد و حداقل سرعت آن ۱۰۰ مگابیت برثانیه است.»

نظر خود را وارد نمایید