ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

خرید انواع مودم فیبر نوری هواوی و فایبرهوم

مفصل فیبر نوری (Fiber Optic Closure) چیست؟

Fiber Optic Closure یا مفصل فیبر نوری، یک دستگاه برای چیدمان و حفاظت از کابل های فیبر نوری است که به یکدیگر فیوژن می شوند. این دستگاه قادر است حفاظتی برای اتصالات فیبر و کابل‌های فیبر نوری فراهم کند زیرا دارای مقاومت مکانیکی عالی و پوشش محکمی است.


انواع مفصل فیبر نوری


با توجه به نوع و پیکربندی شبکه و بر اساس کاربردهای مختلف، انواع مختلفی از مفصل فیبر نوری در بازار وجود دارد که در زیر به معرفی آنها می پردازیم.


1. مفصل فیبر نوری افقی

مفصل فیبر نوری افقی شبیه یک محفظه مکعب مستطیل است. این نوع مفصل فیبر نوری به‌طور عمومی در محیط‌های هوایی و یا در زیر زمین دفن می شوند و مورد استفاده قرار می گیرند. مفصل فیبر نوری افقی معمولاً یک یا چند کاست نگهدارنده اتصالات فیبر نوری دارد تا فضا و حفاظت لازم برای اتصالات فیبر نوری را فراهم کند. کاست های نگهدارنده اتصالات فیبر نوری ممکن است طراحی‌ها و تعداد فیبر مختلفی داشته باشند. معمولا تعداد فیبر مفصل فیبر نوری 12 و 24کر(Core) است.
مفصل های فیبر نوری افقی به‌طور طبیعی مقاوم در برابر آب و گرد و غبار طراحی شده اند. جنس این قطعه معمولاً از پلاستیک سخت با مقاومت بالا تشکیل شده‌ است. این مفصل ها زمانی که در محیط های هوایی نصب می شوند باید حتما به‌طور محکم بسته شوند تا از آسیب ناشی از طوفان و باد جلوگیری شود.
تصویر زیر یک مفصل فیبر نوری افقی 96 کر (Core) را نشان می‌دهد. این دستگاه دارای دو درگاه ورودی و دو درگاه خروجی بوده و فضایی برای اتصال 96کر فیبر فراهم می‌کند. در داخل مفصل فیبر نوری، چهار کاست نگهدارنده استاندارد 24کر پشت سر هم قرار دارند.

مفصل فیبر نوری افقی
2. مفصل فیبر نوری نوع عمودی 


مفصل فیبر نوری عمودی شبیه یک استوانه به نظر می‌رسد و گاهی اوقات به آن مفصل فیبر نوری کانالی هم گفته می‌شود. شکل استوانه ای این مفصل فیبر نوری امکان استفاده از آن را در بسیاری از محیط ها را فراهم می کند، از این دستگاه بر روی زمین نیز استفاده می شود.
با توجه به افزایش نیازهای شبکه، مدل‌های مختلفی از مفصل‌های فیبر نوری عمودی وجود دارد. نسخه‌های با ظرفیت بالا و مدل های مختلف در تعداد کاست های اتصال نیز در بازار موجود است تا نیازهای پیچیده شبکه‌های فیبر نوری امروزی را برآورده کند. تعداد درگاه‌های (ورودی/خروجی) مفصل فیبر نوری استوانه ای نیز با نیازهای کاربر متغیر است. مفصل فیبر نوری استوانه ای به دلیل کاربردهای حوضچه ای خود، از مقاومت بالایی در برابر آب، جویدگی، ورود حشرات و آلودگی برخوردار است. 
تصویر زیر یک مفصل نوع عمودی را نشان می‌دهد که پنج درگاه ورودی دارد و تا 24 کر فیبر نوری را با دو کاست 12کر فراهم می‌کند.

مفصل فیبر نوری نوع عمودی

عوامل مهم در انتخاب مفصل فیبر نوری 


ساختار شبکه نوری اغلب پیچیده است، به ویژه بخش دسترسی نوری نیازهای منحصر به فردی برای بهره‌وری دارد. یک مفصل فیبر نوری قابل اطمینان می‌تواند بسیاری از مسائل غیرضروری را از بین ببرد. به عنوان مثال، برای سیستم توزیع شبکه، یک مفصل فیبر نوری با دوام و مقاوم می‌تواند استفاده از دیگر تجهیزات توزیع شبکه دسترسی مثل کابینت های توزیع جلوگیری کند. هنگامی که شبکه به مرحله توزیع می‌رسد، یک مفصل می تواند یک توزیع کننده ایده آل باشد. عوامل زیر به شما کمک خواهند کرد تا مفصل‌های مناسب فیبر نوری را انتخاب کنید و از کابل های فیبر نوری در شبکه‌ی خود حفاظت کنید:


۱. سازگاری با کابل


یک مفصل خوب فیبر نوری باید قادر باشد کابل فیبر نوری را پشتیبانی کند و با آن سازگاری داشته باشد. بنابراین، مهم است که قبل از انتخاب نوع مفصل مناسب، سازگاری با کابل را مشخص کنید. طراحی و کاربرد مفصل فیبر نوری با توجه به نوع محیط متغییر است. بنابراین، یک مفصل فیبر نوری برای مصارف هوایی طراحی متفاوتی نسبت به کاربردهای زیر زمینی خواهد داشت.


۲. تعداد درگاه‌های کابل (ورودی، خروجی) 


درگاه کابل همچنین به عنوان ظرفیت ورودی کابل شناخته می‌شود. تعداد درگاه‌ها در یک مفصل فیبر نوری، ظرفیت آن را برای مدیریت تعداد کابل‌ها نشان می‌دهد. ظرفیت ورودی کابل یک مفصل فیبر نوری به تعداد درگاه‌های موجود برای فیوژن کردن تعداد کابل داخل مفصل اشاره دارد. تعداد درگاه‌های ارائه‌شده در یک مفصل به عواملی مانند ظرفیت شبکه و تعداد کابل‌های استفاده ‌شده در شبکه بستگی دارد.


3. انواع کاست


کابل های فیبر نوری پس از ورود به مفصل ابتدا کاملا محکم به درون مفصل بسته می شوند، سپس لوزتیوب های کابل را وارد ورودی کاست می کنند، لوزتیوب ها در ورودی کاست محکم می‌شوند، سپس تارهای فیبر نوری درون کاست می آیند و برای اجرای فیوژن فیبر نوری آماده می‌شوند. کاست های درون مفصل  یک ترکیب مناسب را فراهم می کنند تا کابل های فیبر نوری به هم فیوژن شوند و از مشکلات نصب جلوگیری کرده و به بهبود عملکرد کمک می کند. بنابراین، نحوه اتصالات باید در انتخاب مفصل فیبر نوری مدنظر قرار گیرد.


4. لوازم جانبی


ممکن است مفصل‌های فیبر نوری هوایی نیاز به آویزان شدن از سیم برق را داشته باشند، یا ممکن است به ستون متصل شوند. در هر دو حالت، همراه با مفصل‌ها، لوازم جانبی اضافی نیز لازم است. لوازم جانبی برای اتصال و ایمن‌کردن باید توانایی تحمل سایش و فشارهای محیطی را داشته باشند.

5. مدیریت کابل


حفظ شعاع خمش پایین در نصب کابل‌های فیبری مهم است. اگر این عامل نادیده گرفته شود، عملکرد اتصال مورد نظر ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. مفصل فیبر نوری مدیریت و نظم کابل را به خوبی فراهم می‌کند، و البته این نکته مهمی است که باید مد نظر قرار بگیرد. مفصل‌هایی که نصب آسان را امکان‌پذیر می‌کنند، می‌توانند استرس یا آسیب اضافی را در هنگام دستکاری حذف کنند.

 

نظر خود را وارد نمایید