ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

فریم توزیع نوری (odf) چیست؟

باتوجه به گسترش روز افزون تکنولوژی فیبر نوری و افزایش نصب کابل‌های فیبر نوری، مدیریت شبکه‌های نوری و کابل‌های آن مسئله‌ی مهمی تلقی می‌شود. چرا که با افزایش تعداد کابل‌های فیبر نوری توجه به عواملی چون انعطاف پذیری، ماندگاری، هزینه، مدیریت و بهینه‌سازی می‌تواند مدیران شبکه را دچار چالش نماید. با توجه به این چالش‌ها و نکات، کابینت‌های پر ظرفیت فیبر نوری مانند ODF و ODC ابزارهایی حیاتی برای مدیریت بهینه کابل‌های فیبر نوری به حساب می‌آیند. در ادامه این متن به طور کامل کابینت‌های پر ظرفیت فیبر نوری ODC و ODF را شرح داده، همچنین به ویژگی‌ها، کاربرد و تفاوت آن‌ها می‌پردازیم.

کابینت‌های پر ظرفیت کابل فیبر نوری عموماً به عنوان نقطه‌های توزیع و اتصال برای کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌شوند. این کابینت‌ها در شبکه‌های ارتباطی، مخابراتی، اینترنتی و شبکه‌های فیبر نوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها به منظور مدیریت، حفاظت و اتصال کابل‌های فیبر نوری به یکدیگر و به تجهیزات مختلف شبکه استفاده می‌شوند.

فریم توزیع کابل فیبر نوری ODF

فریم توزیع کابل فیبر نوری (ODF (Optical Distribution Frame به عنوان یک تجهیز مهم در شبکه‌های فیبر نوری عمل می‌کند و برای اتصال، توزیع و مدیریت کابل‌های فیبر نوری به کمک پانل‌های فیبر نوری و شلف‌های فیبر نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تجهیز اهمیت بسیاری در ارتباطات نوری دارد و نقش اساسی در ایجاد اتصالات مطمئن و مدیریت بهینه کابل‌های فیبری در شبکه‌ها ایفا می‌کند. با استفاده از ODF، مدیران شبکه قادر به بهبود سازماندهی، حفاظت و نگهداری ایمن کابل‌های فیبر نوری خود هستند.

ODF‌ها اغلب دارای ساختاری مانند یک کابینت یا رک هستند که در آن شلف‌ها یا پچ پنل فیبر نوری قرار می‌گیرند. این اجزاء به تنظیم، حفاظت و اتصال به کابل‌های فیبر نوری (جوش فیبرهای نوری، کانکتورها، گرد و غبار) در برابر آسیب‌های احتمالی هنگام کار کمک می‌کنند. با استفاده از یک ODF به عنوان نقطه مرکزی برای مدیریت و اتصال کابل‌های فیبر نوری، امکان ارتقاء کیفیت و قابل اطمینان شبکه فراهم می‌شود. همچنین در صورت نیاز به تعمیرات یا تغییرات کابل‌ها، می‌توان به سرعت عمل کرد. ODF ها در مراکز داده، ایستگاه‌های انتقال داده، شبکه‌های تلفن و شبکه‌های ارتباطات استفاده می‌شوند.

" توزیع کننده‌های کابل فیبر نوری در انواع و اَشکال مختلف وجود دارند اما نحوه‌ی کارکرد آن‌ها یکسان می‌باشد."

انواع فریم توزیع کابل فیبر نوری (ODF)

توزیع‌کننده‌های کابل فیبر نوری یا ODF ممکن است در اندازه‌ها، نوع اتصالات و کاربردهای مختلف دسته‌بندی شوند. در زیر برخی از انواع توزیع‌کننده‌های کابل فیبر نوری آورده شده است:

 1. توزیع‌کننده کابل فیبر نوری داخلی (Indoor ODF): در محیط‌های داخلی مانند ساختمان‌ها و اتاق‌های مخصوص شبکه‌های محلی (LAN) مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. توزیع‌کننده کابل فیبر نوری Rack-Mount ODF: بر روی رک نصب می‌شود و بسیار مناسب برای مراکز داده و شبکه‌هایی است که فضای محدودی برای نصب دارند.
 3. توزیع‌کننده کابل فیبر نوری دیواری (Wall-Mount ODF): odfهای دیواری همانند جعبه های کوچکی هستند که در ایران به پچ پنل دیواری یا ODC دیواری به طور معمول روی دیوار نصب شده و برای توزیع فیبرهای نوری با تعداد کم مناسب می باشند. اغلب از این نوع ODF‌ها در ساختمان‌ها و محیط‌هایی که فضای زیادی برای نصب وجود ندارد، استفاده می‌شود.

کابینت پر ظرفیت

ویژگی‌های فریم توزیع فیبر نوری ODF

 1.  تنظیم مناسب اتصالات: ODF امکان سازماندهی اتصالات فیبر نوری را با دقت فراهم می‌کند. این توزیع‌کننده‌ها به مدیران این امکان را می‌دهد تا به سرعت اتصالات را انجام دهند و نظم در شبکه را حفظ نمایند.
 2. قابلیت انعطاف: ODF باید دارای قابلیت انعطاف باشد تا بتواند با تغییرات در شبکه و افزایش تعداد کابل‌ها به خوبی سازگار شوند.
 3. مدیریت کابل‌ها: این تجهیز دارای فضای مخصوصی برای مدیریت کابل‌ها است و این امکان را به مدیران شبکه می‌دهد تا کابل‌ها را به خوبی مدیریت و بهینه‌سازی کنند و از هرگونه پیچیدگی در تعمیرات و نگهداری جلوگیری کنند.
 4. امنیت و حفاظت:ODF با قفل‌ها و سیستم‌های امنیتی مجهز شده‌اند تا از دسترسی غیر مجاز به تجهیزات فیبر نوری جلوگیری نمایند و اطمینان از حفاظت اطلاعات داشته باشند.
 5. نصب و تعمیرات سهل:ODF باید به نحوی طراحی شده باشد که نصب و تعمیرات به سرعت و با کمترین مشکلات انجام شوند. این امکان به مدیران شبکه کمک می‌کند تا به سرعت مشکلات فنی مرتبط با اتصالات فیبر نوری را رفع کنند.
 6. سازگاری با استانداردها:توزیع کننده کابل فیبر نوری باید با استانداردهای صنعتی مرتبط با فیبر نوری سازگار باشد تا تضمین کند که اتصالات و توزیع فیبر نوری به درستی انجام شوند.
 7. پشتیبانی از انواع اتصالات: ODF باید امکان اتصال به انواع مختلفی از کابل‌ها و اتصالات را فراهم کند، از جمله اتصالات SC، LC، ST و ... .
 

کابینت پر ظرفیت کابل فیبر نوری ODC

کابینت پر ظرفیت کابل فیبر نوری ODC (Optical Distribution Cabinet) همانند ODF در زیرساخت‌های ارتباطات و شبکه‌های فیبر نوری مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقش اساسی در توزیع، مدیریت، و حفاظت کابل‌های فیبر نوری ایفا می‌کنند با این تفاوت که این کابینت‌ها بیشتر در محیط‌های Out Door و خیابان‌ها نصب هستند و ظرفیت بالایی دارند. این نوع کابینت با طراحی مناسب و قابل اعتماد، به مدیران شبکه این امکان را می‌دهد که به بهترین شکل از فضای فیزیکی استفاده نمایند.

ویژگی‌ها و کاربردهای کابینت پر ظرفیت فیبر نوری ODC

 1. ظرفیت بالا: یکی از ویژگی‌های اصلی ODC، ظرفیت بالای آن است که به مدیران شبکه این امکان را می‌دهد تا تعداد زیادی از کابل‌های فیبر نوری و تجهیزات را در یک فضای محدود مدیریت کنند.
 2. مدیریت کابل‌ها: ODC دارای سیستم مدیریت کابل‌های فیبر نوری است که به مدیران این امکان را می‌دهد که کابل‌ها را به دقت سازماندهی کنند تا از تداخل و پیچیدگی در اتصالات جلوگیری شود.
 3. مقاومت در برابر شرایط محیطی: به عنوان یک تجهیزی که خارج از ساختمان و در فضای بیرون قرار می‌گیرند، دارای ساختار محکم و مقاوم در برابر شرایط جوی مختلف مانند آب، گرد و غبار و ... می‌باشند.
 4. حفاظت امنیتی: این کابینت دارای قفل‌ها و سیستم‌های امنیتی مخصوصی است تا از دسترسی غیرمجاز به تجهیزات فیبر نوری جلوگیری کند.
 5. تهویه مناسب: برخی از ODC دارای سیستم تهویه مطلوب هستند که از افت کیفیت سیگنال به دلیل گرمای زیاد جلوگیری می‌کند.

 تفاوت‌ بین کابینت ODC و فریم توزیع ODF 

ODC و ODF هر دو از ابزارهای مهمی هستند که در شبکه‌های فیبر نوری برای مدیریت و اتصال کابل‌های فیبر نوری استفاده می‌شوند، اما دارای تفاوت‌های مهمی هستند، که انتخاب بین ODC و ODF بستگی به محیط و نیازهای خاص شبکه دارد، زیرا هرکدام برای موارد مختلف طراحی و تولید شده‌اند. در ادامه به برخی از این تفاوت‌ها اشاره می‌کنیم:

موقعیت و کاربرد:

 • ODC به عنوان یک کابینت پر ظرفیت برای توزیع و مدیریت کابل‌های فیبر نوری در محیط‌های بیرونی (Outdoor) طراحی شده است و ممکن است در شبکه‌های ارتباطاتی در فضای باز مورد استفاده قرار گیرد.
 • ODF به عنوان یک فریم داخلی (Indoor) برای مدیریت و توزیع کابل‌های فیبر نوری در داخل ساختمان‌ها و محیط‌های داخلی طراحی شده است و همانند ODC در مراکز داده، اتاق‌های سرور، یا اتاق‌های شبکه داخلی مورد استفاده قرار گیرد.

محیط کاری:

 • ODC معمولاً با شرایط محیطی سخت‌تر مثل تغییرات آب و هوا، گرد و غبار، و شرایط بیرونی سازگاری دارند. همچنین ساختاری محکم و ضدآب دارد تا از عوامل جوی محافظت نمایند.
 • ODF به عنوان یک تجهیز داخلی کمتر با چالش‌های محیطی مواجه می‌شود و معمولاً در شرایط داخلی با دمای معمولی کار می‌کند.

نوع اتصالات:

 • ODC معمولاً برای اتصالات MTP/MPO طراحی شده است و می‌تواند تعداد زیادی از اتصالات را در یک فضای محدود را مدیریت کند. اما در ایران همچنان برای اتصالات FC و SC  استفاده می‌شود.
 • ODF ممکن است از اتصالات LC، SC و ST استفاده کند و معمولاً برای اتصالات فیبر نوری تکی یا تعداد کمتر استفاده شود.

طراحی و ساختار:

 • ODC معمولاً دارای ساختاری محکم و مقاوم است که به اجزای داخلی و تجهیزات امکان مقاومت در برابر شرایط محیطی سخت را می‌دهد.
 • ODF به شکلی ظاهری شبیه به یک فریم یا کابینت داخلی است و بیشتر تمرکز بر روی سازماندهی دقیق اتصالات و مدیریت کابل‌ها داخلی دارد.

ظرفیت و اندازه:

 • ODC‌ها معمولاً دارای ظرفیت کمتری برای مدیریت کابل‌ها و تجهیزات فیبر نوری هستند و out door هستند تا بتوانند به عنوان نقاط مرکزی برای مدیریت فیبر نوری در شبکه‌های بزرگ عمل کنند.
 • ODF‌ها معمولاً اندازه بزرگتری دارند و برای مدیریت کابل‌ها و اتصالات فیبر نوری در مقیاس بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نحوه اتصال:

 • ODC‌ها معمولاً دارای سیستم‌های اتصال مستقیم و پیچیده‌تری برای کابل‌ها و تجهیزات فیبر نوری هستند.
 • ODF‌ها به عنوان نقاط اتصال و توزیع برای کابل‌ها و اتصالات فیبر نوری عمل می‌کنند که اتصالات آن‌ها به راحتی تعویض و مدیریت می‌شوند.

" پچ پنل‌های فیبر نوری به OCDF هم مشهور هستند و اغلب قابل نصب در ODF وODC‌ها می‌باشند. همچنین آن‌ها می‌توانند به صورت دیواری هم نصب شوند. "

نظر خود را وارد نمایید