ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

رک چیست

ما می توانیم تجهیزات شبکه و سرور در مکان های مختلف قرار دهیم اما ویژگی نگهداری آن ها در رک چیست؟ و چرا باید از رک استفاده کنیم؟ استفاده از رک چه امکاناتی را به ما می دهد؟ چه تجهیزاتی را می توانیم داخل رک قرار دهیم؟ تجهیزات جانبی رک چیست؟

رک 

رک ها یکی از مهم ترین تجهیزات پسیو شبکه می باشند که می توانند تجهیزاتی همانند سوییچ، سرور، روتر، پچ پنل و.. را در خود جای دهند. درواقع رک ها محیطی امن و مناسب را در اختیار شما قرار می دهند تا نگهداری و دسترسی به تجهیزات را آسان تر کنند.

از آنجا که تجهیزات پسیو شبکه از استانداردهای خاصی پیروی می کنند در ساخت و طراحی رک ها این نکته رعایت شده تا شما بتوانید به راحتی تجهیزات خود را داخل آن قرار دهید. رک ها در دو نوع دیواری و ایستاده طراحی و تولید می شوند و جنس آن ها معمولا از جنس فلز می باشند. در ادامه به طور مفصل در مورد رک های دیواری و ایستاده توضیح می دهیم.

رک دیواری

زمانی که شما با کمبود فضا رو به رو هستید می توانید از رک های دیواری استفاده کنید؛ این رک ها همانطور که از نامش پیداست قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند و به راحتی بر روی دیوار نصب می شوند. درب جلویی برخی رک ها ممکن است از شیشه ای نشکن و یا فلزی باشد همچنین درب های کناری برخی رک ها قابلیت باز شدن را دارد تا شما بتوانید به راحتی به تجهیزات داخل آن دسترسی داشته باشید.

رک های دیواری خود به دو دسته ی زیر تقسیم می شوند:

 1. Single section rack

این نوع از رک های دیواری دارای درب شیشه ای در قسمت جلو می باشد و مکان هایی تعبیه شده برای ورودی و خروجی کابل ها

 1. Double section rack

این نوع رک همانند رک double section rack می باشد با این تفاوت که درب اضافی در قسمت پشت دارد؛ این رک ها مناسب سوییچ هایی هستند که ماژول های آن ها در قسمت پشت قرار می گیرد.

رک ایستاده

رک های ایستاده اغلب برای data centerها و مکان هایی که تعداد تجهیزات بیشتری است مورد استفاده قرار می گیرد. رک های ایستاده دارای چرخ هستند که می توان به راحتی آن ها را حرکت داده و جا به جا کرد. رک های دیواری در ابعاد و اندازه های مختلف طراحی و تولید می شوند. برخی رک های ایستاده امکان نصب یک الی چهار فن و پاور ماژول با تعداد پورت بالا را دارد.

رک دیواری و ایستاده

چرا باید از رک استفاده کنیم؟

همانطور که به آن اشاره کردیم رک ها باعث ایجاد افزایش کارایی، نگهداری و امنیت می شود. شاید فکر کنید صرف هزینه برای تجهیزی چون رک اضافه باشد اما شما می توانید با انتخاب رک مناسب از هزینه های اضافی چون نگهداری از تجهیزات پسیو شبکه جلوگیری کنید.

ویژگی های رک

 1. امنیت

یکی از کاربردهای رک تامین امنیت تجهیزات قرار گرفته داخل آن است به این صورت که شما می توانید بعد از قرار دادن تجهیزات داخل آن درب را قفل کرده تا کسی نتواند به تجهیزات شما دسترسی داشته باشد همچنین یکی دیگر از مزایای رک حفظ تجهیزات از صدمات ناشی از ضربه خوردن، افتادن و به سرقت رفتن است.

 1. نگهداری آسان تر

با استفاده از تجهیزات جانبی رک همانند سینی های ثابت و متحرک، فن ها، پاور ماژول، پیچ و مهره ها و نبشی ها شما می توانید تجهیزات خود را به بهترین شکل ممکن داخل رک قرار بدهید تا سرعت دسترسی، تست، عیب یابی و تعمیرات دوره ای تجهیزات به سادگی امکان پذیر باشد. 

 1. افزایش کارایی

سیستم های پردازشی مانند سوییچ و یا سرور باعث تولید گرما می شوند و اگر در جای مناسب قرار نگیرند باعث ایجاد اختلال در کارایی سیستم می شوند همچنین دما، رطوبت و گرد و غبار و  مکان قرار گرفته هم باید در نظر گرفته شود. رک به شما این امکان را می دهد تا بتوانید تجهیزات خود را در جای مناسب قرار دهید و دمای مطلوب دستگاه را با استفاده از فن کنترل کنید. برخی رک ها و سینی های رک طوری طراحی شده اند که دارای شیارهایی هستند برای تهویه ی بهتر دمای داخل رک .

قبل از بررسی و معرفی تجهیزات رک بهتر است با اصطلاح رکمونت آشنا شویم. اصطلاح رکمونت به دستگاه هایی اطلاق می شود که قابلیت نصب در داخل رک را داشته باشند مانند سرور، روتر، سوییچ ...

تجهیزات رک

تجهیزات رک

تجهیزات رَکی که در این قسمت معرفی می کنیم تجهیزاتی می باشند که روی آن نصب می شوند.

 • Blank panel

برخی از قسمت هایی که داخل رک خالی مانده است را می توان با بلنک پنل پوشاند که ظاهری زیبا از رک را به نمایش می گذارد؛ علاوه بر ظاهر زیبا می توان به مدیریت دمای کنترل رک و دسترسی به تجهیزات داخل رک نیز اشاره نمود.

 • سینی و طبقه رک

باتوجه به تعداد تجهیزاتی که دارید می توانید سینی و طبقات را به رک اضافه کنید. نکته قابل توجه در انتخاب سینی و طبقات، عمق و وزن تجهیزاتی است که روی آن ها و داخل رک قرار می گیرد. سینی های رک خود به دو دسته ی ثابت و متحرک تقسیم می شوند.

 • سینی ثابت

در دو طرف این سینی ها جایگاه هایی تعبیه شده تا به راحتی بتوان با استفاده از پیچ و مهره آن ها را داخل رک نصب نمود؛ همچنین شیارهای طراحی شده کف سینی از بالا رفتن دمای تجهیراتی که بر روی آن قرار گرفته جلوگیری می کند. سینی های ثابت در عمق های مختلف طراحی و تولید می شود.

 • سینی متحرک

سینی های متحرک برخلاف سینی های ثابت دارای ریل های کشویی هستند و مانند سینی های ثابت دارای شیارهایی است تا از بالا رفتن دمای تجهیزات جلوگیری کند.

 • نگهدارنده کابل

Cable management به شما این امکان را می دهد تا کابل ها به طور منظم داخل رک قرار گیرند و همچنین از آسیب های احتمالی مانند کشیده شدن و کم بود جا جلوگیری می کند. نگهدارنده کابل ها شامل:

 1. نگهدارنده ی کابل های عمودی
 2. نگهدارنده ی کابل های درپوش دار
 3. نگهدارنده ی کابل قلاب دار
 • پچ پنل

پچ پنل، سخت افزاری است که هم در تجهیزات پسیو فیبر نوری و هم تجهیزات پسیو شبکه به کار می رود. پچ پنل از تعدادی پورت تشکیل شده تا کابل های شبکه و فیبر نوری به راحتی بر روی آن ها قرار بگیرند. با استفاده از پچ پنل ها می توانید کابل ها را به طور منظم داخل رک قرار دهید؛ همچنین زمان دسترسی به کابل ها و این که کدام کابل دچار نقص شده را به حداقل می رسانید.

 • پاور ماژول

پاور ماژول یا power distributed unit، سیستم توزیع برق است. همانطور که می دانید اکثر تجهیزات شبکه دارای تعدادی سیم و کابل برق هستند و از طرفی هم باید به یک پریز برق ثابت و پایدار متصل باشند؛ تجهیزی که هر دو این ویژگی را دارا باشد پاور ماژول است.

 • فن رک

فن های رک شامل دو نوع سینی فن و یونیت فن است.

 • سینی فن رک

سینی فن رک، همانطور که از نامش پیداست فن ها بر روی سینی هایی قرار گرفته اند تا بتوان آن را به راحتی داخل رک قرار داد. استفاده از فن های رک به شما این امکان را می دهد تا از بالا رفتن دمای داخل رک جلوگیری کنید.

 • یونیت فن رک

Fan housing units بر روی دیواره و یا سقف رک قرار می گیرد؛ هر unit می تواند برای خنک نگه داشتن تجهیزات داخل رک 2، 4 و یا 6 فن داشته باشد.

نکته آخر

زمان خرید تجهیزات شبکه و سرور، خرید رک را می بایست جز اولویت های خود قرار دهید چرا که با استفاده از رک کارایی، نگهداری و امنیت تجهیزات خود را افزایش می دهید. در حقیقت رک ها به شما این امکان را می دهد تا تمامی تجهیزات اعم از سوییچ، سرور، روتر و پچ پنل را به طور منظم و یکجا در اختیار داشته باشید.

 

نظر خود را وارد نمایید