زبان/ ارز
فیلتر موجودیت
فیلتر براساس مشخصات فنی
 • نام
 • نوع کانکتور
 • نوع فیبر
 • تضعیف
 • افت برگشتی
 • طول موج
 • نوع پالیش

تضعیف کننده

تضعیف‌کننده (Attenuator) در شبکه‌های فیبر نوری استفاده می‌شود تا سطح قدرت نور را کاهش داده و از افزایش غیرمطلوب آن جلوگیری کند. تضعیف‌کننده‌ها به صورت قطعه‌های کوچکی با قابلیت اتصال به کانکتورهای فیبر نوری طراحی می‌شوند و برای کنترل سطح قدرت نور در شبکه‌های فیبر نوری استفاده می‌شوند.

تضعیف‌کننده‌ها می‌توانند با روش‌های مختلفی از جمله استفاده از فیبر نوری با خاصیت تضعیف، ساختار‌های فیزیکی خاص درون کانکتور یا استفاده از موادی با خاصیت جذب نور طراحی شوند. با توجه به نیاز شبکه، میزان تضعیف مورد نظر قابل تنظیم است و می‌توان تضعیف‌کننده‌ها با مقادیر مختلف به دست آورد.

بعضی از کاربردهای تضعیف‌کننده‌ها عبارتند از:

 1. کنترل قدرت نور: در شبکه‌های فیبر نوری، برای کنترل سطح قدرت نور در اتصالات فیبری، تضعیف‌کننده‌ها استفاده می‌شوند. برای مثال، در صورتی که سطح قدرت نور برای دستگاههایی که با سطح قدرت محدودی کار می‌کنند، بیشتر از حد مجاز باشد، تضعیف‌کننده‌ها به کار می‌روند تا سطح قدرت نور را به مقدار مطلوب کاهش دهند.

 2. حفاظت از دستگاه‌ها: برخی از دستگاه‌ها و قطعات در شبکه‌های فیبر نوری قادر به تحمل سطح قدرت نور بالا نیستند. با استفاده از تضعیف‌کننده‌ها می‌توان سطح قدرت نور را به حداکثر سطح قابل قبول برای این دستگاه‌ها کاهش داد و از آسیب دیدن آنها جلوگیری کرد.

 3. تعادل قدرت نور: در برخی موارد، تضعیف‌کننده‌ها برای تعادل قدرت نور بین چندین کانال فیبر نوری استفاده می‌شوند. با استفاده از تضعیف‌کننده‌ها، تفاوت قدرت نور بین کانال‌ها کاهش می‌یابد و به توازن قدرت نور در شبکه کمک می‌شود.

مقادیر تضعیف معمولاً به واحد دسیبل (dB) اندازه‌گیری می‌شود و مقدار تضعیف کننده می‌تواند مشخص کند. مقادیر تضعیف معمولاً به واحد دسیبل (dB) اندازه‌گیری می‌شوند و مقدار تضعیف کننده‌ها بر اساس میزان کاهش سطح قدرت نور مشخص می‌شود. به عنوان مثال، یک تضعیف‌کننده با مقدار ۳dB به معنی کاهش ۳dB از سطح قدرت نور است.

تضعیف‌کننده‌ها در صنعت فیبر نوری با توجه به نوع کانکتور فیبر نوری و نوع فیبر (single-mode یا multi-mode) موجود است. همچنین، برای انتخاب مقدار مناسب تضعیف‌کننده، نیاز است به در نظر گرفتن میزان تضعیف مورد نیاز و نوع شبکه و دستگاه‌های قرار گرفته در آن.

در نهایت، تضعیف‌کننده‌ها از نظر عملکرد می‌توانند ثابت (fixed) یا قابل تنظیم (variable) باشند. تضعیف‌کننده‌های ثابت دارای مقدار تضعیف ثابتی هستند و نمی‌توان مقدار تضعیف آنها را تغییر داد. اما تضعیف‌کننده‌های قابل تنظیم به کاربر امکان می‌دهند تا مقدار تضعیف را تنظیم کند و بر اساس نیاز شبکه، میزان تضعیف را تغییر دهد.

مرتب سازی بر اساس
  نمایش در هر صفحه

  تضعیف کننده 5DB LC UPC

  نام: تضعیف کننده 5DB-LC
  نوع کانکتور: LC
  نوع فیبر: Singlemode
  نوع پالیش: UPC
  تماس برای قیمت