ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

تجهیزات اکتیو (Active) شبکه

برای راه اندازی شبکه های کامپیوتری و دسترسی افراد به اطلاعات و ارتباط آن ها با یک دیگر باید از تجهیزات اکیتو و پسیو شبکه (Active و Passive) استفاده نمود. هنگام استفاده از این تجهیزات علاوه بر توجه به هزینه ها می بایست به کیفیت، سرعت و امنیت هم توجه شود.

تجهیزات شبکه به شما این امکان را می دهد تا بتوانید ارتباط و تعامل بین شبکه های کامپیوتری را فراهم نمایید؛ چرا که تجهیزات شبکه دستگاه هایی هستند که ارتباط بین سخت افزارهای دیگر را فراهم می کنند؛ و این تجهیزات خود به دو دسته اکتیو و پسیو شبکه تقسیم می شوند. هر کدام از این تجهیزات وظایف مشخصی دارند، که در ادامه این متن به تجهیزات اکتیو شبکه می پردازیم.

تجهیزات شبکه چیست؟

تجهیزات شبکه دستگاه های فیزیکی هستند که ارتباط سخت افزاری در یک شبکه کامپیوتری را فراهم می کنند چرا که راه اندازی شبکه های محلی و اتصال آن ها بر طبق توپولوژی های خاص هر شبکه انجام می شود.

تجهیزات اکتیو شبکه

تجهیزات اکتیو (فعال) شبکه، در حقیقت تجهیزاتی هستند که امواج الکترونیکی را تولید کرده و به وسیله تجهیزات passive امواج را در شبکه جا به جا می کنند؛ ناگفته نماند که تجهیزات active علاوه بر تولید آن ها را بازتولید، هدایت و مسیریابی می نمایند. این تجهیزات معمولا قابل کنترل و مدیریت (Managable) می باشند.

تعدادی از تجهیزات active هستند که وجود آن ها در شبکه الزامی است و نبود هر کدام از آن ها کارکرد شبکه را با اخلال مواجه می کند در مقابل تعدادی از تجهیزات اکتیو هستند که تنها دسترسی به اطلاعات را برای شما ساده تر می نمایند. به عنوان مثال زمانی که شما با داده و اطلاعات بیشماری سروکار دارید وجود NAS در شبکه ضروری است چرا که NAS امکان پشتیبانی از DISK های سخت و حافظه های حالت جامد را دارد؛ اما در هنگام پیاده سازی شبکه وجود NAS ضرورتی ندارد.

معرفی تجهیزات اکتیو

 سرور

یکی از مهم ترین تجهیزات در شبکه اکتیو سرور می باشد؛ چرا که سرور منابع مورد نیاز کلاینت را تامین می کند. انواع مختلفی از serverها در بازار موجود است مانند ابری، رکمونت، ایستاده و... .

سرور

هاب شبکه

هاب شبکه این امکان را به شما می دهد تا بتوانید تجهیزات مختلف را به یک دیگر متصل کنید همچنین می توانید امواج و سیگنال هایی که در مسیرهای طولانی دچار افت شده اند را تقویت نمایید.

Hubها در مقایسه با switchها کارایی و سرعت پایین تری دارند و در عمل استفاده از هاب منسوخ شده است.

داده ها و اطلاعاتی که به شکل آنالوگ و یا دیجیتالی هستند می توانند با استفاده از hub منتقل شوند به شرطی که تنظیمات هاب برای آماده سازی و قالب بندی اطلاعات یا داده های ورودی پیکربندی شده باشند. ناگفته نماند که hub عملکرد فیلترینگ و یا آدرس دهی را انجام نمی دهد و فقط تمام اطلاعات را برای دستگاه ها ارسال می کند.

از بزرگ ترین معایب هاب استفاده بیش از اندازه از پهنای باند و ایجاد اختلال است؛ چرا که اگر node (گره ها) بخواهد اطلاعاتی را برای node دیگری ارسال کند از روش همه پخشی استفاده می کند یعنی اطلاعات و داده ها برای همه ی nodeهای متصل به هاب ارسال می شود. 

سوییچ شبکه

کارکرد سوییچ ها شبیه به هاب است؛ با این تفاوت که switchها هنگام دریافت اطلاعات آن ها را براساس mac address یا ip دستگاه ها اطلاعات را برای node مورد نظر ارسال می کنند؛ برخلاف hub که برای همه ی nodeهای متصل به hub اطلاعات ارسال می کرد.

همانطور که می دانید سوییچ ها دستگاه هایی هستند دارای چند پورت اند که برای عملکرد بهتر شبکه مورد استفاده قرار می گیرند. Switchها می توانند اطلاعات و داده های مسیریابی را به طور محدود در خود حفظ کنند و به سیستم امکان اتصال به روتر را بدهد. در واقع سوییچ ها آدرس سخت افزاری اطلاعات ورودی را خوانده و آن ها را به مقصد درست منتقل می کنند.

با توجه به اینکه سوییچ ها از طریق الگوریتم های مسیریابی بهترین مسیر را انتخاب می کنند امنیت شبکه را هم افزایش می دهند چرا که باتوجه به الگوریتم مسیریابی می توانند حملات سایبری را شناسایی و دفع کنند.

برخی سوییچ ها در لایه data link و یا network مدل osi قرار دارند. Switch های چند لایه، switchهایی هستند که بتوانند در هر دو لایه فعالیت نمایند یعنی هم به عنوان سوییچ و هم به عنوان روتر.

هنگام خرید switch حتما به مواردی همچون مدیریتی، غیر مدیریتی، تعداد port، پشتیبانی از poeو... توجه کنید.

سوییچ

روتر

زمانی که بخواهید دو شبکه محلی را به یک دیگر متصل کنید می بایست از مودم روتر استفاده نمایید. Routerها دستگاه های هوشمندی هستند که اطلاعات و داده های مربوط به شبکه هایی که به آن ها متصل هستند را ذخیره می کنند. اغلب روترها را می توان به عنوان فایروال فیلتر بسته ها پیکربندی نمود و از acl نیز پشتیبانی می کنند.

Routerها به صورت داخلی می توانند به سایر routerها متصل شوند و مناطقی را ایجاد کنند که مستقل عمل کند. مسیریابی routerها از طریق سه پروتکل زیر انجام می شود:

  1. RIP
  2. BGP
  3. OSPF

مودم

مودم (Modem) سخت افزاری است که سیگنال های دیجیتالی را به آنالوگ و بالعکس تبدیل می کند و همچنین شما می توانید کامپیوتر و یا لپ تاپ خود را به یک خط تلفن استاندارد متصل کنید.

در زمان های گذشته مودم ها دستگاه های سنگین و بزرگی بودند اما با رشد تکنولوژی و مرسوم شدن اینترنت در خانه ها مودم ها در انواع مختلفی طراحی و تولید شدند.

گیت وی

گیت وی ها به طور معمول در لایه Transport and Session در مدل osi هستند؛ آن ها می توانند چندین شبکه که هر کدام دارای الگوریتم و توپولوژی های متفاوت را به یک دیگر متصل نمایند.

گیت وی

نظر خود را وارد نمایید