ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

انواع کابل شبکه و کاربردهای آن ها

روزانه با انواع کابل های شبکه سروکار داریم بدون آنکه بدانیم این کابل ها از چه انواعی دارند؟ به چه کابل هایی twisted pair و به چه کابل هایی فیبرنوری گفته می شود؟ جنس کابل ها چه تفاوتی با هم دارند؟ در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا به تمام سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم.

کابل شبکه، رسانه ای است که اطلاعات و داده ها در آن جریان دارد و اطلاعات را از دستگاهی به دستگاهی دیگر منتقل می کنند؛ در حقیقت کابل های شبکه متشکل از تعدادی سیم مسی و یا شیشه ای است که برای اتصال و انتقال داده ها بین دستگاه هایی همچون سوییچ، سرور، روتر و... به کار می روند.

انواع کابل شبکه

همانطور که می دانید کابل های شبکه در انواع مختلف طراحی و تولید می شوند، چرا که هر یک از کابل های شبکه مختص به یک ساختار شبکه می باشند. شناخت و انتخاب مناسب کابل های شبکه به شما این امکان را می دهد تا علاوه بر پیاده سازی دقیق و موفق اگر سیستم شما دچار اختلال شد بتوانید آن را در همان ساعات ابتدایی عیب یابی نمایید و این به معنای صرفه جویی در وقت و هزینه است. 

انواع کابل های شبکه از نظر جنس

کابل های مسی یا سیم های مسی داده ها و اطلاعات را با استفاده از جریان الکتریکی و ولتاژ انتقال می دهند. هر چه تعداد مس های به کار رفته شده داخل کابل های مسی بیشتر باشد کابل دارای پهنای باند بیشتری است. اغلب کابل های مسی در داکت ها، اتصالات اینترکانکت، کابل های پچ و بین کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. Coaxial cable

کابل کواکسیال متشکل از یک رشته رسانای مسی و داخلی است؛ که به صورت تابیده و یا مفتولی می باشد.

 1. Twisted pair

کابل های twisted pair دارای هشت رشته نازک مسی است که به صورت جفت بهم تابیده شده اند، به همین خاطر است که به این کابل ها، کابل های زوج سیم بهم تابیده شده می گویند. کابل های زوج سیم بهم تابیده شده اغلب در شبکه های LAN و Ethernet مورد استفاده قرار می گیرند.

ویژگی های کابل twisted pair

 • تنوع بالا

کابل های زوج سیم بهم تابیده شده دارای تنوع بالایی است و می توان از آن ها در شبکه های مختلف مانند دیتاسنترها، شرکت ها، دفاتر و... استفاده نمود.

 • نصب راحت

نصب راحت کابل های زوج سیم بهم تابیده آن را از دیگر کابل ها متمایز می سازد چرا که شما می توانید با هزینه ی اندک و ابزاری ساده می توان کابل ها را سوکت زد و آن را به کیستون متصل نمود.

 • هزینه

کابل های زوج سیم تابیده شده در مقایسه با کابل های فیبر نوری هزینه کم تری در نصب و خرید دارند.

 • سازگاری

کابل های twisted pair اکثرا دارای سوکت rj45 هستند و به راحتی با انواع تجهیزات سازگار هستند.

معایب کابل twisted pair

 • جذب نویز

همانطور که در بالا اشاره کردیم کابل های twisted pair  متشکل از رشته های مسی است که به صورت چهار جفت سیم مسی در کنار هم پیچیده شده اند؛ هر چه تعداد تابیده شدن جفت سیم ها بیشتر باشد نرخ انتقال و هزینه کابل به مراتب بیشتر می شود. ناگفته نماند که میزان و تعداد پیچش جفت سیم ها باعث به وجود آمدن انواع کابل های شبکه زوج سیم می شود.

نکته مهم و قابل توجه در کابل های زوج سیم های تابیده شده این است که این نوع از کابل ها داده ها و اطلاعات را از طریق امواج الکتریکی منتقل می کنند و هر چه تعداد پیچش جفت سیم ها بیشتر باشد نویز پذیری کابل ها کاهش می یابد همچنین داری افت سیگنال کم تری می باشد.

 • اتلاف بالا

کابل های زوج سیم تابیده شده در مقایسه با کابل های کواکسیال و فیبرنوری دارای اتلاف انرژی بالایی هستند و به طور معمول هر چه فاصله ی بیشتر شود اتلاف انرژی هم بیشتر می شود به عنوان مثال:

کابل های شبکه twisted pair تا فاصله ی 37 متری از سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند و در مسافت های 100 متری سرعت به 1 گیگابیت بر ثانیه کاهش می یابد.

 • کیفیت انتقال پایین

انواع کابل های twisted pair

 1. کابل UTP

UTP، مخفف عبارت Unshielded Twisted Pair است به معنای زوج سیم بهم تابیده شده ی بدون شیلد است؛ این کابل از نظر هزینه در مقایسه با دیگر کابل های شبکه مقرون به صرفه است چرا که این کابل بدون شیلد است و هیچ محافظی دور سیم ها وجود ندارد.

کابل های UTP در مواردی که داده و اطلاعات اهمیت چندانی ندارد به کار می رود.

 1. کابل STP

STP، مخفف عبارت Shielded Twisted Pair است به معنای زوج سیم بهم تابیده شده ی شیلد دار، کابل های شبکه ی stp را بیشتر در مکان هایی که نویز وجود دارد و یا قرار است کابل ها نزدیک به میدان مغناطیسی باشد مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل های stp خود به چند گروه تقسیم می شوند که در ادامه به آن می پردازیم.

 • U/FTP

یک فویل دور هر جفت سیم ها پیچیده می شود.

 • F/UTP

یک فویل دور تمامی چهار جفت سیم ها پیچیده می شود.

 • S/UTP

یک شیلد دور تمامی چهار جفت سیم ها پیچیده می شود.

 • SF/UTP

یک فویل و یک شیلد دور تمامی چهار جفت سیم ها پیچیده می شود.

 • S/FTP

یک فویل دور هر جفت سیم ها و یک شیلد دور تمامی سیم ها پیچیده می شود.

 • F/FTP

یک فویل دور هر جفت سیم ها و یک فویل دور تمامی سیم ها پیچیده می شود.

 • SF/FTP

شبکه هایی که از امنیت بالایی برخوردار هستند از کابل های SF/FTP استفاده می کنند چرا که این کابل ها علاوه بر محافظ بافته شده دارای فویل برای هر جفت سیم ها یک فویل هم دور تمامی سیم ها پیچیده شده تا از نویزها جلوگیری کنند.

 

نظر خود را وارد نمایید