ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

اصطلاحات poe

در مقاله سوییچ شبکهpoe چیست به طور مفصل در مورد poe و سوییچ شبکه poe، ویژگی های سوییچ poe، کاربردهای آن و معرفی برخی از سوییچ هایی که از فناوری poe پشتیبانی می کنند صحبت کردیم در این متن سعی بر این شده تا تفاوت سوییچ های poe اکتیو و پسیو بیان شود؛ همچنین آشنایی با اصطلاحات poe در ادامه همراه ما باشید.

همانطور که قبلا اشاره کردیم تعدادی از سوییچ های شبکه هستند که از فناوری poe پشتیبانی می کنند. تکنولوژی poe به شما این امکان را می دهد تا بتوانید جریان الکتریکی را از طریق کابل به تجهیزات شبکه منتقل کنید.

تفاوت سوییچ poe اکتیو با سوییچ poe پسیو

Active poe switch یا همان سوییچ poe فعال از حیث امنیت نسبت passive poe switch از امنیت بیشتری برخوردار است. سوییچ های اکتیوی که از فناوری poe پشتیبانی می کنند پورت های  poe ، سازگار و یا ناسازگار بودن تجهیزات شبکه که به پورت های poe متصل است را به طور خودکار تشخیص می دهد. به عنوان مثال اگر تجهیزات شبکه غیر از poe  مانند کامپیوتر، لپ تاپ به پورت poe متصل باشد سوییچ poe اکتیو به شکل سوییچ عادی عمل می کند به این معنا که این پورت poe در این حالت فقط اطلاعات و داده ها را ارسال می کند نه جریان الکتریکی را؛ در حقیقت سوییچ poe اکتیو از انتقال جریان الکتریکی به تجهیزات غیر poe خودداری کرده تا تجهیزات آسیب نبینند.

Passive poe switch به طور معمول جریان الکتریکی را بر روی کابل اترنت با ولتاژ معینی ارسال می کند و برایش اهمیتی ندارد که تجهیزات متصل به سوییچ با poe سازگار است یا خیر به همین دلیل امکان دارد سوییچ poe پسیو به تجهیزاتی که از فناوری poe پشتیبانی نمی کنند آسیب برسانند.

سوییچ های poe اکتیو با استانداردهایی همچون IEEE 802.bt، IEEE 802.a یا IEEE 802.3AF سازگار می باشند و به همین علت به سه گروه زیر تقسیم می شوند:

 • سوییچ POE
 • سوییچ +POE
 • سوییچ ++POE

هنگام استفاده از کابل های cat5، cat5e، cat6 سوییچ های active poe اترنت 10/100/1000 مگابیت بر ثانیه را تا مسافت 100m پشتیبانی می کند در صورتی که سوییچ های passive poe فقط با اترنت 10/100 مگابیت بر ثانیه سازگار می باشند.

اصطلاحات poe

 1. PSE

PSE مخفف عبارت Power Sourcing Equipment است به معنای تامین کننده برق می باشد. دستگاه هایی که بر روی کابل Ethernet جریان الکتریکی را منتقل می کنند تامین کننده برق یا همان PSE می باشند. این دستگاه ها می توانند یک سوییچ POE باشند که در اصطلاح به آن endspan می گویند.

 1. PD

PD مخفف عبارت Power Device است که به آن برق پذیر می گویند که جریان الکتریکی خود را از pse دریافت و مصرف می کند. نمونه هایی از pd می توان به اکسس پوینت های بی سیم، دوربین های ip و تلفن voip اشاره نمود.

به عنوان مثال اگر دوربین مداربسته ی شما سازگار با فناوری poe باشد و آن را به سوییچ  دارای پورت poe متصل کنید همچنین دوربین جریان الکتریکی مورد نیاز خود را از سوییچ تامین کند، سوییچ را pse و دوربین را pd می نامند.

pd

 1. آداپتور poe

آداپتور poe یکی از راه های تامین انرژی برای تجهیزات شبکه از طریق کابل های شبکه می باشد. اغلب آداپتورهای poe زمانی استفاده می شود که امکان تامین انرژی از طریق تکنولوژی poe انجام شود. به طور مثال رادیو وایرلس ها و یا تعدادی از تجهیزاتی که داخل شبکه مورد استفاده هستند و برای تامین انرژی خود به ولتاژهایی چون dc نیازمندند؛ قاعدتا برای تامین انرژی برای این دستگاه ها ملزم به استفاده از آداپتور هستیم.

اغلب آداپتورهای poe به شکل کیت دوتایی در بازار عرضه می شوند که یکی از آن ها injector و دیگری اسپلیتر است. injector در ابتدا قرار گرفته ، جریان الکتریکی و اطلاعات را از طریق کابل شبکه منتقل می کند؛ در این حالت اسپلیتر در انتها یا همان مقصد قرار گرفته و جریان الکتریکی و همچنین اطلاعات و داده ها را از طریق کابل شبکه انتقال می دهند. در این حالت شما می توانید تجهیزاتی که شامل پورت شبکه می باشند را در مکان دلخواه خود قرار داده بدون نگرانی از تامین انرژی تجهیزات.

نکاتی در مورد آداپتور poe

 • در هنگام خرید آداپتور poe حداکثر انرژی قابل انتقال است توجه کنید
 • زمان استفاده از آداپتورهای poe بهتر است از کابل های cat5، cat6 و cat7 استفاده شود تا بتوان به راحتی جریان الکتریکی و اطلاعات را انتقال داد.
 • دوربین هایی که از فناوری poe پشتیبانی می کنند دارای یک سوییچ برق اختصاصی می باشند که می توانند جریان الکتریکی را از طریق کابل شبکه ارسال کنند این در حالی است که دوربین هایی که از تکنولوژی poe پشتیبانی نمی کنند تنها می توانند از طریق کابل ethernet به شبکه متصل شوند و همچنین منبع تغذیه ای به صورت جدا داشته باشند.
 1. Poe Injector

Injectorها دستگاه هایی هستند که به یک منبع برق متصل شده و بین یک سوییچ اترنت و دستگاه هایی که باید برق آن تامین سود قرار می گیرند همچنین از استاندارد IEEE 802.3af پشتیبانی می کنند.

injector

 1. Poe splitter

 Poe splitterمی تواند داده ها و اطلاعات را از جریان الکتریکی جدا کند و همچنین داده ها را به ورودی دیگری بفرستد تا تجهیزاتی که از فناوری poe پشتیبانی نمی کنند از آن استفاده کنند. همانطور که در تصویر می بینید Poe splitter دارای دو کابل خروجی است که یکی از آن ها برای انتقال داده ها و دیگری برای انتقال جریان الکتریکی می باشد.

نکته مهم در اتصال poe splitter در این است که شما به هیچ عنوان نباید این اسپلیتر ها را به طور مستقیم به سوییچ های poe متصل شود چرا که برای تامین برق می بایست از poe injector استفاده نمود.

 1. کابل poe

به طور معمول برای سوییچ های poe می توان کابل اترنت معمولی استفاده کرد اما نوع کابل ethernet به data transfer rate پورت poe بستگی دارد.

 

 

نظر خود را وارد نمایید