ای-نماد عضو نظام صنفی اتاق بازرگانی

انبار گردانی سورین نت

آرایش رک

تجهیزات شبکه و سرور در مکان های مختلف قرار می گیرد اما برای آن که به تجهیزات آسیبی نرسد آن ها را داخل رک قرار می دهیم. درواقع رک ها محیطی امن و مناسب را در اختیار شما قرار می دهند تا نگهداری و دسترسی به تجهیزات را آسان تر کنند. از آنجا که تجهیزات پسیو شبکه از استانداردهای خاصی پیروی می کنند در ساخت و طراحی رک ها این نکته رعایت شده تا شما بتوانید به راحتی تجهیزات خود را داخل آن قرار دهید. رک ها در دو نوع دیواری و ایستاده طراحی و تولید می شوند و جنس آن ها معمولا از جنس فلز می باشند.

 نکات مهم در چیدمان تجهیزات رک

 1. انتخاب جایگاه مناسب برای رک نکته بسیار مهمی است چرا که برخی از سازمان ها و یا شرکت ها مکانی برای دیتا سنتر و اتاق سرور ندارند به همین علت انتخاب رک و تعیین محل مناسب اهمیت پیدا می کند.
 2. از آنجا که تجهیزات نصب شده در رک از نظر قیمت پر هزینه هستند؛ داده و اطلاعات اهمیت بسزایی دارند در نتیجه امنیت محل رک بسیار مهم می شود. اتاق سرور می بایست جدا باشد چرا که تجهیزاتی که داخل رک ها قرار می گیرند تولید صدا می کنند و ممکن است باعث آزار کارمندان شود. رک ها را باید جایی قرار دهید که در محل پر رفت آمد نباشد تا از وارد شدن ضربات احتمالی جلوگیری به عمل آید؛ همچنین در رک ها می بایست دارای قفل باشد تا دسترسی به تجهیزات داخل آن به سادگی امکان پذیر نباشد.
 3. خنک نگهداشتن تجهیزات داخل بسیار مهم است و باید به این نکته توجه کنید که تجهیزاتی که داخل رک قرار می گیرند خودشان تولید گرما می کنند به همین خاطر نباید رک را نزدیک منابع گرمایشی و نور خورشید قرار داد. اگر رک شما کنار پنجره ی اتاق است پنجره ها را طوری بپوشانید که گرمای خورشید باعث بالا رفتن رک نشود؛ همچنین رک را کنار دیوار طوری قرار دهید که هوا داخل آن جریان داشته باشد.
 4. رکی را انتخاب کنید که تمام نیازهای شما را براورده کند، در واقع رکی که انتخاب می کنید باید براساس تجهیزاتی باشد که قرار است داخل رک بگذارید. Rack باید فضای کافی برای تجهیزات داشته باشد و به صورت امن در آن قرار بگیرد
 5. توجه کنید که هنگام خرید رک، رک با دیگر تجهیزات شما سازگار باشد به عنوان مثال دارای ریل های تجهیزات باشد.
 6. حتما برای رک خود pdu تهیه کنید تا برق مناسب و ایمن به برای تجهیزات داخل رک فراهم شود.
 7. به هنگام افزودن تجهیزات داخل رک بر روی کابل ها لیبل بگذارید تا مشخص شود هر کدام از کابل ها به چه دستگاهی متصل شده است چرا که این کار به شما در هنگام عیب یابی کمک شایانی می کند.
 8. به طور منظم کابل ها را متصل کنید این کار علاوه بر زیبایی رک دسترسی به کابل ها را هم آسانتر می کند.

رک

Cable management یکی از موارد پر اهمیت در راه اندازی و چیدمان رک است؛ اگر راه حلی برای آن در نظر گرفته نشود کابل های داخل رک در هم پیچیده می شوند و علاوه بر اینکه کابل های دچار آسیب می شوند دسترسی به آن ها در هنگام عیب یابی هم دچار مشکل می شود. چیدمان درست و اصولی کابل ها جریان هوا در داخل رک را تقویت می کند به این صورت که فن هایی که داخل رک هستند جریان هوا را به شکلی مناسب داخل رک توزیع می کنند.

آرایش اصولی تجهیزات در رک

نصب و جایگذاری تجهیزات داخل رک اهمیت بسزایی دارد. همانطور که گفتیم تجهیزات داخل رک باید طوری باشد که فضای مناسب برای سرویس آن ها وجود داشته باشد. شما می توانید قبل از قرار دادن تجهیزات داخل رک نقشه و دیاگرامی از آرایش تجهیزات رک تهیه کنید اگر مبتدی هستید برای این کار می توانید از سایت www.lucidchart.com  برای این کار استفاده کنید.

رک

نکاتی کوچک اما کاربردی در آرایش رک

 • تجهیزاتی مانند ups و باتری های اکسترنال که از نظر وزنی سنگین هستند را شما می توانید در قسمت پایین رک قرار دهید تا خطر نشت احتمالی اسید باتری و تاثیر آن بر روی دیگر تجهیزات را به حداقل برسانید.
 • بعد از باتری می توانید سرور های سنگین و بزرگ را در قسمت پایین قرار دهید چرا که در قسمت پایین رک هوای خنک تری دارد.
 • روتر و سوییچ را می توانید در بالای رک قرار دهید تا LED و پورت ها را به راحتی ببینید.

 

 

 

نظر خود را وارد نمایید

نظرات

 • 19/02/1402 10:23 ق.ظ
  خیلی مطلب کامل و مفیدی بود. ممنون از مطالب مفیدتون